Entertainment

Hiyo Attitude Yako Mbaya ndio Maana Huna Bwana- Willy Paul To Sanaipei Tande

/Photos Courtesy

Days after singer Sanaipei Tande admitted to having turned down any artistic dalliance with controversial singer Willy Paul, the latter has hit back.

Odibets

Speaking during a recent radio interview, Sanaa said she prides herself in her work and chooses not to work with artists mired in publicity stunts

“I don’t do kiki [publicity stunts] and I always do music that is relevant to people. I don’t follow the crowd as well,” she said.

Adding that discipline is what she considers first, she avered,

“First, content and talent. And how you carry yourself around people is also a determination, Willy Paul asked for a collabo privately and I responded privately, so if he did not understand, then he has a problem.”

Sanaipei added that Willy Paul has been using people to convince her to work with him “but I have already decided and so my no should be respected”.

THIS KIND OF ATTITUDE NDIO INAFANYA MABWANA WANATOROKA…Yaani huyu Dada Sanaipe.. I grew up listen to her, she was among the top kwa list yangu ya favorites but leo ndio hii interview yake imenifikia nikaumia sana. Being someone’s fan almost maisha yangu yote alafu hivi ndio mtu anaongea? Yes I’m not perfect but wewe sijawai kukosea ata siku moja coz sikujui ivo.. when I saw this clip nimeona kama kuna alot of hatred kutoka kwako. What wrong have I ever done to you? I’ve worked with the best female artists in the world na hawajawai kuwa na kiburi kama hii yako my sister. I’ve worked with alaine, nandy, size 8 etc na wote ni wakubwa kukushinda but hawajawai kuwa ivi jameni. Walai Nilitaka tu a taste of ur voice kwa #THEAFRICANEXPERIENCEALBUM because I believe I you’re talented vibaya sana. You’re one of the best nimeona so far. Always thought ukona roho safi kumbe iko ivi? Now you’ve missed out on the biggest album.. kila mtu mwenye ako hapo ni bigger than you. But I still wanted to have you hapo aki 😢

Wasanii wakenya tukiendelea ivi tutazidi kulia ati mara ooh play Ke music ooh hatuchezwi ooh nyonyonyonyo ooh nyoforithopieko!

Show More

Related Articles

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker